czwartek, 27 października 2011

Co fotografować?


W poprzednim artykule zachęcałem do wykonywania fotografii z samolotu. Tematów jest naprawdę wiele. Chmury ich kształty i kolory. Górskie szczyty, przełęcze i doliny. Samoloty i ptaki. Infrastruktura lotniskowa. Dalekie plany prawie jak z satelity wyglądające jak zdjęcia z Google Maps.
Przy niskich przelotach uda nam się wykonać zdjęcia miast i charakterystycznych budowli. Wiele lotnisk położonych jest blisko morza, a wtedy możemy wykonać całą serię zdjęć z podejścia do lądowania. Podczas startu samolot szybko się wznosi i nie będziemy mieli za wiele czasu. Wówczas lepiej skupić się na jednym obiekcie widocznym zaraz po starcie.
Jeśli chodzi o zdjęcia samych samolotów warto je wykonać już z autobusu na płycie lotniska oraz podczas kołowania, tak przy starcie jak i po lądowaniu. Dobrze jest uchwycić budynek portu lotniczego, to będzie dla nas dodatkowa pamiątka. Często udaje się złapać w kadr niespotykane modele cywilnych samolotów, czy śmigłowców, ale także te wojskowe, które są dla fotografa nie mniej interesujące.
W wyjątkowych wypadkach możemy po naszej miłej prośbę zostać zaproszeni do kokpitu i dostaniemy pozwolenie fotografowania załogi podczas pracy. Warto przy tak niezwykłej okazji wykonać zdjęcia na wprost przez okna przednie kabiny pilotów, pozostawiając jej fragment w kadrze.
Zdjęcia z małego samolotu
zdjęcie lotnicze miasta
Zupełnie inne możliwości da nam przelot małym samolotem. Tutaj możemy wcześniej zaplanować co chcemy fotografować. Mogą to być budowle historyczne takie jak zamki, pałace, kościoły i klasztory. Bardzo interesująco z powietrza prezentują się też dworce kolejowe, porty rzeczne i morskie oraz budowle inżynierii drogowej, czy hydrotechniczne.
Przy pewnej wprawie możemy pokusić się o zdjęcia przyrodnicze z lotu ptaka. Na leśnych polanach spotkamy sarny, jelenie i dziki, a w czasie lotu może uda się zrobić zdjęcie bociana, czapli, gęsi i ptaków drapieżnych.
Bardzo malowniczo wyglądają z ptasiej perspektywy zdjęcia stawów, jezior i rzek. Wspaniale prezentują się górskie szczyty, przełęcze i doliny. Piękne mogą być też zdjęcia pół, pracujących na nich ludzi i maszyn, zwierząt domowych takich jak pasące się owce, krowy lub konie oraz samej ziemi ornej, czy też stogów siana, śladów po koszeniu zbóż i traw, kwitnących łanów koniczyny, łubinu, rzepaka i lnu. Doskonale z powietrza wyglądają kwitnące i owocujące sady i pola kwitnących tulipanów.
Wrażliwość i refleks.
Jak widać tematów na zdjęcia lotnicze nie brakuje. Każdy, kto potrafi patrzeć, dostrzegać unikalność w zwyczajności ma szanse uwiecznić na fotograficznym obrazie piękno widoczne w tej właśnie wyjątkowej chwili, gdy nacisnął spust migawki w swoim aparacie. Czasem potrzebny jest refleks, gdy obiekt porusza się szybko względem nas jak wtedy, gdy fotografujemy inny samolot lub lecącego ptaka. Innym razem potrzebna jest wrażliwość, by odpowiednio ustawić kadr i w interesujący sposób pokazać z powietrza architekturę lub przyrodę. Warto robić notatki i zawsze po locie katalogować swoje zdjęcia. W dobie cyfrowych aparatów fotograficznych robimy ich zazwyczaj bardzo wiele i już po kilku dniach z trudem potrafimy określić czas, miejsce i obiekt.
Dobrym sposobem jest używanie GPS-a lub przystawki GPS do aparatu. Wtedy będziemy mieli przynajmniej precyzyjnie określone miejsce, z którego fotografowaliśmy obiekt.
Bierzmy aparat ze sobą i fotografujmy. Dzielmy się naszymi zdjęciami. Wysyłajmy je na konkursy.
Powodzenia.
Artykuł z serwisu Airstar.pl Darmowe artykuły do przedruku
Autor: Jagdel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz